четверг, 23 апреля 2020 г.

Літературні диктанти для учнів 11 класу (систематизація та узагальнення матеріалу)

"Упізнай письменника"

Останнє  завдання з літератури в тестовому зошиті  - це завдання на встановлення відповідності між прізвищем чи псевдонімом  письменника та характеристикою його постаті чи діяльності. За це завдання учасник ЗНО може отримати 4 б. Пропоную учням 11 класу пригадати прізвища письменників, опираючись на перифрази (І частина) або хар-ку творчості митця  (ІІ частина) за підручниками з української літератури О.Авраменка для 10 та 11 класів.

І частина (перифрази)
1.Бардом національного відродження Максим Горький назвав українського поета, справжнє прізвище якого Кандиба.
 2.Сонячний поет, в «ураган узутий»- це...
 3.Імператор залізних строф- це... 
4.Він себе називав малим хрущем на дереві нашої національної поезії, яке вросло глибоко в шевченківську традицію. 5.Основоположник нової української літератури. 
6."Співець краси" (один з найвідоміших українських поетів-символістів), зачинатель українського модернізму. 
7.«Чи не єдиний мужчина на всю соборну Україну» /І. Франко/- це.... 8.«Яблуневоцвітний геній України» /Олесь Гончар/. «Феномен доби» /В. Стус/. «Геній, примушений бути пігмеєм, блазень при дворі кривавого короля» /В. Стус/.
 9. Співець донецького краю. 
10.Соловʼїне серце України. 
11.«Витязь молодої української поезії» /Олесь Гончар/. 
12.Поет-емігрант,представник "празької школи".
 ІІ частина
1.«Мало можна вказати таких народних постатей, яких би так пам’ятав і поважав народ. На всьому обширі від Острогозька до Києва у багатьох будин­ках висять його портрети. Його мандрівне життя є предметом оповідань і легенд...». 
2."З благословення цього письменника українська література й мовою, і героями, і проблемами стає ближчою до життя простого народу. 1798 рік , рік виходу його поеми, яка започаткувала становлення нової української літератури( він був її зачинателем, а Шевченко- основоположником), став знаковим для України". 
3. " Деякий час митець жив у Києві, де познайомився з членами Кирило-Мефодіївського братства, яких об'єднувала ідея духовної єдності слов'янських народів на засадах рівності й братерства, пробудження національної свідомості українського нарорду, бачення розвитку суспільства шляхом реформ." 
4. " Він досконало володів українською мовою, а також старослов'янською та російською, знав польську, латину, італійську, французьку, німецьку, шведську мови, а щоб перекласти Біблію з оригіналу, уже на схилі життя почав вивчати давньоєврейську. Саме завдяки його таланту перекладача українське письменство збагатилося численними перлинами світової літератури -творами Шекспіра, Байрона, Шиллера та ін.". 
5.Франко назвав його "колосальним усеобіймаючим оком України". 6.Він є автором першого "роману з народного життя", у якому, за визначенням Франка , "змальовано майже столітню історію українського села", розкрито тогочасну дійсність у всіх її складностях і суперечностях. 
7. В основі сюжету однієї з п'єс цього автора - справжній факт: багаторічне клопотання батька письменника про документальне відновлення втраченого предками дворянства. 
8." Якесь воно не таке, як люди",- казали про нього сусіди, і це ж саме "не таке" помічав у ньому й батько-коваль, вирішивши будь-що відірвати сина від кузні й спровадити в якусь іншу науку. 
9.Творча еволюція цього письменника-прозаїка була дуже стрімкою. Почавши писати в традиційній реалістичній манері, зорієнтованій на оповідні взірці Марка Вовчка й І.Нечуя-Левицького, він через якихось десять років (на початку 20 століття) визначив для себе нові естетичні орієнтири. У стилі його прози з'явилися неоромантичні й імпресіоністичні ознаки. 
10.Перша й одна з провідних тем її творчості - душа жінки-інтелігентки, її боротьба з консервативним міщанським середовищем за рівноправність із чоловіками. 
11.ЇЇ драму-феєрію М.Рильський назвав "діамантовим вінцем". 
12. Герої його новел -звичайні селяни, нерідко селянські діти. У центрі уваги митця- покутське село в австро-угорському ярмі, у пеклі Першої світової війни, під польською окупацією.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  Диктант за ІІ семестр для 5 класу Ранок у лісі